INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Grzegorz Iwaszkiewicz  

 
 
2. poł. XVI w. - ok. 1636
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Iwaszkiewicz Grzegorz (2. poł. XVI w. – ok. 1636), kupiec i prawnik. Pochodził ze starego rodu ormiańskiego, osiadłego we Lwowie już z końcem XV w. i cieszącego się szczególnymi względami królów polskich, zwłaszcza Zygmunta III. Prawdopodobnie bezpośrednim jego przodkiem był Iwaśko, tłumacz obozowy Jana Olbrachta podczas wyprawy mołdawskiej; natomiast bliskim krewnym (może bratem) był Jerzy, wójt nacji ormiańskiej w r. 1596. I. zajmował się praktyką prawną oraz handlem z Turcją. Prowadził też jakieś spory z Radą Miejską oraz kupcami nacji ruskiej i udawał się po sprawiedliwość aż do sądu asesorskiego (1590). W r. 1594 obaj Iwaszkiewicze zostali obrabowani z pieniędzy i towaru na Wołoszczyźnie; przyszedł im wówczas z pomocą Zygmunt III, nakazując sądowi ormiańskiemu listem z 26 VIII 1596 r., aby przeciw Jerzemu Iwaszkiewiczowi przyjmował skargi tylko wierzycieli tureckich, oraz nakazując Radzie miasta Lwowa, aby dopomogła I-owi w egzekucji należności od dłużników. List ten nie odniósł zapewne należytego skutku, gdyż już w r. 1602 król domagał się od rajców lwowskich, aby uwolnili I-a za kaucją. Po raz drugi utracił I. cały majątek w r. 1615, gdy zrabowano mu towar w Mołdawii; król wystawił mu list żelazny 8 VII 1615 r. I. zarzucił wówczas handel i zajął się już tylko praktyką prawną. Prawdopodobnie to on pozostawił po sobie dużą kolekcję obrazów «na deszczułkach, płótnie lub miedzi», m. in. portrety królów polskich i cesarzy tureckich.

I. cieszył się opinią dobrego prawnika. Ponieważ nie pozostawił po sobie dorobku pisanego, przeto należy przypuszczać, że nabył tej opinii jako praktyk podczas licznych sporów, toczących się z końcem XVI w. pomiędzy Radą Miejską a nacją ormiańską o przywileje handlowe. Prawdopodobnie brał też udział przy redagowaniu zwodu procedury sądowej, pt. „Porządek sądów i spraw prawa ormiańskiego… za staraniem panów starszych ormiańskich lwowskich na ten czas roku pańskiego 1604 porządnie spisany…”.

 

[Piotrowski] Korwin L., Ormiańskie rody szlacheckie, Kr. 1934 s. 97; – Balzer O., Porządek sądów i spraw prawa ormiańskiego, Lw. 1912; Barącz S., Żywoty sławnych Ormian, Lw. 1856 s. 156–7; Gromnicki T., Ormianie w Polsce, W. 1889 s. 5–6; Łoziński W., Patrycjat i mieszczaństwo, Lw. 1902 s. 51, 207; – Akta Grodz. i Ziem., X 161, 178, 187; – Arch. m. we Lwowie: Acta iud. civ. Armenorum.

Stanisław Grodziski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.